Bandera - Tygodnik Marynarki Wojennej - 15.VII.1984

Bandera - Tygodnik Marynarki Wojennej - 15.VII.1984

St. mat sciebura

Od początku pełnienia służby na ORP "Warszawa" dał się poznać jako wzorowy, ambitny, zdyscyplinowany. Dzięki temu posiada w swoim gronie niemały autorytet jako kolega, specjalista i człowiek.
Za wzorowe wywiązywanie się z obowiązków służbowych w ub. r. mianowany został - w drodze wyróżnienia - do stopnia starszego mata oraz otrzymał brązową odznaką ,,Wzorowy Dowódca". Jest również posiadaczem srebrnej odznaki "Wzorowy Dowódca" i srebrnej odznaki "Wzorowy Marynarz" oraz II klasy specjalisty wojskowego.
Lubiany w swoim środowisku, głęboko zaangażowany w pracę organizacji młodzieżowej - pełni funkcję członka Zarządu Okręgowego Związku Socjalistycznej Młodzieży Polski.
- Obsługa radiolokacyjnej stacji artyleryjskiej - mówi st. mat J. Sciebura - to praca bardzo odpowiedzialna i -wcale nie łatwa. Doskonale pamiętam pierwsze dni na okręcie, kiedy musiałem konfrontować wiedzę zdobytą na kursie w CSSMW z rzeczywistością. Mimo zaangażowania i przygotowania - ukończyłem bowiem technikum elektryczne - zajęło mi to wiele czasu. Wielką pomoc otrzymałem wtedy od " swego starszego kolegi mata Krzysztofa Kurczka oraz naszego dowódcy chór. mar. Janusza Bobińskiego. Niedługo potem objąłem stanowisko dowódcy drużyny, przedtem jednak musiałem - zgodnie z wymogami przepisów - zdobyć II klasę specjalisty. Dziś mogę śmiało powiedzieć, że moje kwalifikacje zawodowe podwyższyły się w okresie służby na okręcie, będą procentowały w pracy przez wiele lat. Klimat sprzyjający dążeniu do wiedzy panuje w naszym dziale okrętowym dzięki opiece przełożonych, także na mnie spoczywa obowiązek szkolenia młodych marynarzy. Wzorem poprzedników przygotowuję do samodzielnej służby młodych operatorów radiolokacji. Mam już nawet kandydata na następcę, gdy w październiku odejdę do cywila. Wiem, że poradzi sobie ze wszystkim, jest chętny i pojętny. Widać, że zależy mu na tym, by być dobrym w tym co robi. A to już połowa sukcesu w służbie dla Ojczyzny. Wszyscy przecież zdajemy sobie sprawę z obowiązku, jaki nakłada na nas służba wojskowa. Wszystko co robimy, służy umacnianiu obronności naszego kraju, by jego obywatele mogli spokojnie pracować i żyć.
Właśnie w czasie służby wojskowej - obok kwalifikacji zawodowych - zdobywamy umiejętność obywatelskiego rozumienia otaczającej nas rzeczywistości oraz odpowiedzialności za losy kraju i narodu.