Bandera - Tygodnik Marynarki Wojennej - 03.VIII.1980r.

Bandera - Tygodnik Marynarki Wojennej - 03.VIII.1980r.

Zespół duńskich okrętów wojennych w Gdyni

W dniach od 25 do 28 lipca przebywał z wizytą kurtuazyjną w Gdyni zespół okrętów Królewskiej Marynarki Wojennej Danii. W jego skład wchodziły trzy okręty: stawiacz min "Fyen" oraz dwa trałowce morskie: M-573 "Egernsund" i M-578 "Vilsund".
W godzinach rannych w dniu 25 lipca na redzie portu gdyńskiego stawiacz min "Fyen" oddał narodowy salut składający się z 21 salw armatnich. Odpowiedziała mu nadbrzeżna bateria polska. O godzinie 10 zespół duńskich okrętów wojennych zacumował przy nabrzeżu Pomorskim w basenie nr 1.

Załogi duńskich okrętów powitał komendant garnizonu kmdr mgr Zygmunt Szulak. Następnie dowódca rejsu duńskich okrętów, będący jednocześnie dowódca stawiacza min, kmdr Finn Alsing złożył wizytę w Dowództwie Marynarki Wojennej. W godzinę później duński gość przyjęty został przez prezydenta miasta Gdyni Jana Krzeczkowskiego. Z kolei na pokładzie stawiacza min przyjęto przewidziane ceremoniałem rewizyty osób oficjalnych oraz przedstawicieli duńskich placówek dyplomatycznych.
      Tego samego dnia w godzinach popołudniowych marynarze duńscy w asyście własnej kompanii honorowej i orkiestry marynarskiej złożyli wieniec pod pomnikiem Bohaterów Westerplatte.
      Kilkuosobowa delegacja załogi z duńskich okrętów wojennych złożyła także wiązankę kwiatów przed Grobem Nieznanego żołnierza w Warszawie.

Na pokładzie stawiacza min odbyła się konferencja prasowa, podczas której kmdr Finn Alsing udzielił dziennikarzom środowiska gdańskiego informacji na>temat życia załóg okrętów i marynarzy Królewskiej Marynarki Wojennej Danii.
      Stawiacz min "Fyen" jest okrętem szkolnym. Aktualnie na nim odbywają praktyki marynarskie kadeci szkoły Marynarki Wojennej. Załoga liczy około 150 osób. Okręty te obok typowych dla siebie zadań pełnia również dozory w duńskiej strefie rybołówstwa. Nazwy okrętów, które złożyły wizytę w Gdyni, wywodzą się od nazw geograficznych prowincji duńskich.
      W ciągu następnych dni pobytu załogi duńskich okrętów wojennych zwiedziły zabytki Trójmiasta. Odbyły także wycieczkę do Malborka i Fromborka, a w Muzeum Martyrologii i Męczeństwa w Stutthofie złożyły wiązankę kwiatów.
      Okręty duńskie w czasie postoju przy nabrzeżu były udostępnione do zwiedzania. Goście wydali także przyjęcie dla polskich dzieci.
      W poniedziałek 28 .lipca odbyła się ceremonia pożegnania zespołu duńskich okrętów wojennych. Udały się one do macierzystych baz.

NA ZDJĘCIU - Okręt Królewskiej Marynarki Wojennej Danii, stawiacz min "Fyen", przybija do nabrzeża portu gdyńskiego.

Foto - Tomasz Ignacik